سینماگراف چیست ؟

سینماگراف‌ها (Cinemagraph) چه به صورت ساده یا پیچیده می‌توانند شما را گیج کنند. سینماگراف‌ها در واقع مرزی بین عکس و ویدئو می‌باشند.

آنها در واقع GIFهای متحرکی هستند که شکل جدیدی پیدا کرده‌اند. با وجود منسوخ شدن کلیپ آرت‌های (clipart) متحرک از سطح اینترنت، GIFهای متحرک همچنان به گستردگی خود باقی مانده‌اند و تنها شکل جدیدی همچون عکس به خود گرفته‌اند.

در ادامه این مطلب لنزک ساخت سینماگراف ها در فتوشاپ را به شما آموزش می دهیم.

تاریخچه‌ سینماگراف
وقتی در سال ۲۰۱۱ عکاس Jemie Beck و هنرمندی به نام Kevin Burg از این تکنیک برای متحرک سازی برخی از عکس‌هایشان استفاده کردند، به دنبال نامی به جز عکس متحرک بودند و این شد که برای اولین بار واژه سینماگراف مورد استفاده قرار گرفت.

عکاسان قبلا نیز از روش‌هایی برای نمایش متحرک عکس‌هایشان استفاده کرده بودند، ولی در واقع این کار آنها بود که توجه افراد را به متحرک سازی و سینماگراف جلب کرد.

به این صورت بازار عکس‌های GIF رونق یافت با این تفاوت که دیگر مانند گذشته متحرک سازی بر پایه کلیپ آرت‌ها نبود و سینماگراف‌ها در واقع عکس‌هایی با حرکات ظریف و تکراری بودند.

برای ساختن GIFهای متحرک از مجموعه‌ی عکس‌های ثبت شده از یک صحنه استفاده می‌شود و شباهت زیادی به فریم‌های انیمیشن‌ سازی سنتی دارد که بارزترین مثال آن کارتون‌ها می‌باشند.

سینماگراف چیست؟

در اوایل صنعت انیمیشن‌ سازی، تمامی فریم‌ها با دست نقاشی می‌شدند. پندار متحرک بودن تصاویر از طریق نمایش سریع عکس‌های ثابت انجام می‌گیرد (هر چه باشد سینما چیزی جز مجموعه‌ای از عکس‌های ثابت نیست).

نقاشی‌های انجام شده بر کتاب‌ها یک راه ساده ولی موثر برای تولید انیمیشن می‌باشد. امروزه کامپیوترها همه چیز را آسانتر کرده‌اند و صنعت انیمیشن سازی را نیز متحول کرده اند.

با اینحال عطش انسانی برای ثبت لحظات قدمت بیشتری دارد و به دوره‌ی ماقبل تاریخ باز می‌‌گردد. در برخی از غارهای دوره‌ی پارینه سنگی یا پالئولیتیک (Paleolithic) شکل‌هایی از حیواناتی با چندین پای اضافی رسم شده‌ است که راهی ساده و موثر برای نمایش حرکت می‌باشد.

سینما گراف

با وجودی که استفاده از عکس برای تولید GIFها و سینماگراف‌ها روش بسیار خوبی است،

ولی بسیاری از عکاسان بر این باورند که استفاده از ویدئو برای ساخت عکس‌های متحرک قابلیت‌های بیشتری در اختیارشان می‌دهد و با آن قادر خواهند بود حلقه‌ی بی نقصی از تکرار یک صحنه را بسازند.

امروزه وجود نرم افزارهای مختلف ساخت سینماگراف‌ها را آسان‌تر از همیشه کرده است، ولی در این میان فتوشاپ قابلیت‌های بهتری دارد.

ضبط
هر سوژه‌ای می‌تواند برای ساختن سینماگراف‌ها مناسب باشد. مهمترین آنها حرکت است. حرکات تکراری بهترین نتیجه را دارند و پنداری از حرکتی دائمی را به وجود می‌آورند.

برای به وجود آوردن چنین حس مداومی به کادری ثابت نیاز دارید.

حتما از سه پایه استفاده کنید. البته اگر می‌توانید دوربین را کاملا ثابت نگه دارید و لرزشگیر آن روشن است همچنان قادر به انجام این کار خواهید بود ولی به این صورت ثابت نگه داشتن کادر کمی دشوارتر می‌شود.